KAÇEP Nedir ?

KAÇEP, Kadın "Aile Çocuk Engelli Politikaları" nın kısaltmasıdır.

KAÇEP olarak amacımız dayanışmayı, paylaşmayı ve kardeşliği esas alan ahenk içinde huzurlu bir toplumsal düzenin tesis edilmesidir.

İLETİŞİM
  • Adres: Ceyhun Atuf Kansu Caddesi
    No:128
    Balgat/ANKARA
  • Telefon: +90-312-472 55 55
  • Faks: +90-312-473 15 44

Milliyetçi Hareket Partisi Aile, Kadın ve Engellilerden Sorumlu
Genel Başkan Yardımcısı Sn. Dr. Pelin Yılık’ın
“Dünya Otizm Farkındalık Günü" Münasebetiyle Yapmış Olduğu Yazılı Basın Açıklaması.

2 Nisan 2023


 

 

Birleşmiş Milletler tarafından otizmle ilgili farkındalık oluşturmak ve otizmli bireylerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla 2 Nisan günü, “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edilmiştir. Bugün vesilesiyle otizmin bir eksiklik değil bir farklılık olduğunu hatırlamak toplumda bireylerimize düşen önemli bir hassasiyettir.

Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) ya da kısa adıyla “Otizm”; yaşamın ilk yıllarında bulguları ortaya çıkan, sosyal ve iletişimsel alanda belirgin yetersizlikler ve sınırlı, tekrarlayıcı hareketler, ilgi alanları ile tanımlanan nörogelişimsel bir sorundur. Otizm; belirli sınırların dışına çıkamayan veya tekrarlayan davranış kalıplarını da içermektedir. 

 Otizm çocukluk döneminin başında gelişim gösterir ve bireyin toplum içinde, örneğin sosyal hayatta, okulda ya da çalışma hayatında problemlerle karşılaşmasına sebep olur. Doğumdan sonraki ilk yıl içinde otizm belirtileri ortaya çıkar. 

Otizm; bireyleri farklı şekillerde etkiler. Otizmli bireylerin de kendilerine göre güçlü ve zayıf yönleri vardır. Jestler veya ses tonu gibi hem sözlü hem de sözlü olmayan dili yorumlamakta güçlük çekme, soyut kavramları anlayamamak, bilgileri işlemek veya soruları yanıtlamak için fazladan zamana ihtiyaç duymak, arkadaşlık kurmakta zorlanmak gibi sosyal yaşamı etkileyen durumlar görülebilir. Ayrıca Otizmli bireyler oldukça genç yaşlardan itibaren yoğun ve yüksek oranda odaklanmış ilgi alanlarına sahiptir, kendi özel ilgi alanlarında uzmanlaşabilirler.

Günümüzde otizmin temel klinik tablosuna yönelik etkin ilaç tedavisi bulunmamaktadır ve erken teşhis ile otizme özel ve bireye özgü yoğun eğitim programı mevcut en etkin tedavi yöntemidir.

Otizmli bireylerin toplumdan uzaklaşmadıkları, sosyal temelli desteğin arttığı, kendi seçecekleri eğitim dalına erişmelerini sağlayan; kapsayıcı eğitim sistemleri ve eğitim programlarının oluşturulması bağlamında yürüttüğümüz çalışmalarımıza aynı kararlılıkla devam edeceğiz.

Özel gereksinimli bireylerimiz için düşüncelerimizin engel teşkil etmediği, Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Beyefendi’nin de ifade ettikleri gibi “Bir engel varsa o da kalplerdeki tortuların, vicdandaki lekelerin olduğunu ve bunu yok edebilmek için hepimizin üzerine düşen toplumsal sosyal bilinçle hareket etmemiz gerektiğini bu vesileyle belirtiyorum.

Nisan ayı boyunca yapılacak tüm çalışmaların otizmli bireylerimiz açısından gerekli farkındalığı yaratması temennisiyle, Dünya Otizm Farkındalık Gününde otizmli bireylerimiz için kapsayıcı, sürdürülebilir ve eşit hedeflere ulaşmanın; önceliğimiz olduğunu ifade ediyor, otizmli çocuklarımıza, yetişkinlere ve ailelerine sağlıklı bir yaşam diliyorum.